CHARIZMA 1/2006

Úvodník


Božia vôľa
Sú ľudia, ktorým nezáleží na Božích plánoch. Realizujú len a len svoje túžby. Sú však aj iní, ktorí tiež majú svoje predstavy o živote, ale napriek tomu hľadajú to, čo chce od nich Boh. Verím, že aj ty k nim patríš.
Je veľa spôsobov, ako môžeme hľadať Božiu vôľu, ale nie všetky sú legitímne. No jedno majú spoločné: naše očakávanie. Očakávanie, že Boh mi v danej situácii konkrétne povie, čo mám robiť. Áno, často prichádzame za ľuďmi, ktorí majú charizmu slova poznania či proroctva alebo otvárame Bibliu, aby k nám Boh prehovoril. Lenže Boh nie je džinom z Aladinovej lampy. Nechcem spochybniť tieto prostriedky a Božie účinkovanie cez nich. Ale veľmi dobre vieme, že sú situácie v našom živote, keď Boh mlčí. Prečo? On nechce, aby sme boli malé deti, ktoré treba viesť za ručičku. Deti, ktorým treba zakaždým jasne nielen povedať, ale aj ukázať, čo a ako majú urobiť. Toto je nezrelý spôsob kresťanského života.
Apoštol Pavol nás vyzýva: „zmýšľajte tak ako Kristus“ (Flp 2,5). A to je viac ako sa len pýtať: A čo mám teraz robiť? To nie je jednorazová záležitosť. To nie je úloha pre Boha, ale pre nás. Preto skôr prosme v modlitbe nie o to, aby nám Boh zjavil svoju vôľu, ale o múdrosť ako nás k tomu vyzýva Jakubov list: „Ak niekomu z vás chýba múdrosť, nech si prosí od Boha, ktorý dáva všetkým štedro a bez výčitky, a dostane ju“ (Jak 1,5).

Imrich Degro


. Výber z článkov časopisu

Vaše komentáre, postrehy, otázky môžte posielať na: kchoslovenska@gmail.com
Katolícka charizmatická obnova Slovenska. Texty prispievateľov neprechádzajú jazykovou a štylistickou korektúrou.