CHARIZMA 3/2016

Úvodník


Obdivujem bezdomovkyňu, ktorá skromne stojí každé ráno, pekne upravená, s časopisom v ruke pred obchodným centrom a davu zadumaných, zamračených okoloidúcich (hoci majú dom) rozdáva úprimný tichý úsmev. Obdivujem priateľku Meriam, irackú utečenkyňu. Dom v Bagdade im zbombardovali, nezostala jej jediná vec. Stihla so štyrmi deťmi vybehnúť von. Dokázala chodiť s rodinou do kostola, i keď netušila, či omšu prežijú. Obdivujem, ako vyslovuje meno svojho syna Habib - znamená Láska a túži, aby ju volali Meriam a nemenili jej meno, lebo to znamená Bohom milovaná. Cíti sa Bohom milovaná. Nemá majetok, je bez domova - svojej vlasti... Dokáže sa usmievať. Miluje Boha. Žije lásku.
Často riešime smiešne „zranenia“ a „problémy“. Stačí hlúpa sms a sme smutní, neláskaví, ľutujeme sa a hneváme na iných. Pápež František to nazval chorobou zbytočného tárania a ohovárania. Povedal: „Je to vážne ochorenie, ktoré začína nevinným „klábosením“, ale môže sa zmeniť v chladnokrvné vraždy reputácie svojich kolegov a bratov. Je to choroba zbabelcov, ktorí nemajú odvahu hovoriť s ľuďmi priamo do očí, ale namiesto toho hovoria za ich chrbtom.“ Na stretnutí s mladými v Krakove ich vyzval: „Avšak náš Otec „dáva vychádzať slnku nad zlých i dobrých“ (Mt 5,45) a pozýva nás k ozajstnej odvahe: byť silnejší než zlo, milujúc všetkých, dokonca i nepriateľov. Budú sa môcť z vás vysmievať, pretože veríte v tichú a pokornú moc milosrdenstva. No vy nemajte strach, ale myslite na slová týchto dní: „Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo.“
Prežívame radosť, veď Matka Tereza bola zapísaná do zoznamu svätých. Reportér Joe McGowan správne povedal: „Bola svätá po celý život.“ Svätými sa nerodíme a ani nestávame až po smrti. Svätými nás robí Božia milosť. Všetci máme možnosť milovať a slúžiť. Aká milosrdná a veľká je naša láska? Aké myšlienky vychádzajú z nášho srdca? Aké slová o mojom blížnom? Matka Tereza nikdy, hoci jej kládli mnoho prekážok, nehovorila o nikom negatívne: „Nesúďte!“ Sestry sa smiali, že by obhájila aj čerta.
Každý z nás má vlastnú misiu. Prajem nám, aby sme sa tak ako ona stali „iba malou ceruzkou v rukách Boha, toho Boha, ktorý sa práve chystá napísať zamilovaný list svetu“.

Andrea Teplanová


. Výber z článkov časopisu

Vaše komentáre, postrehy, otázky môžte posielať na: kchoslovenska@gmail.com
Katolícka charizmatická obnova Slovenska. Texty prispievateľov neprechádzajú jazykovou a štylistickou korektúrou.